Bezpłatne kursy nowych technologii dla Seniorów

Bezpłatne kursy nowych technologii dla Seniorów

Serdecznie zapraszamy na BEZPŁATNE KURSY NOWYCH TECHNOLOGII DLA SENIORÓW!

Nasze WARSZTATY DLA OSÓB 60+ są:

  • bezpłatne;
  • w kameralnych grupach;
  • każdy kurs obejmuje 20 godzin lekcyjnych (2 x 2 godz. x 5 tygodni);
  • odbywają się w Fundacji FLY (Gdynia, ul. Świętojańska 36/2);
  • pierwsze grupy ruszają od września br.

ZAPISY: Osobiście od 9 sierpnia 2024 roku od godz. 9.00 w biurze Fundacji FLY, Gdynia, ul. Świętojańska 36/2, I piętro.

KURSY:

>>> PODSTAWY OBSŁUGI SMARTFONU <<<

W programie kursu: działanie i zastosowanie; połączenie z Internetem (Internet mobilny oraz Wi-Fi); obsługa urządzenia i ustawienia; e–mail, Internet, muzyka, filmy, zdjęcia na smartfonie; aplikacje – użyteczne programy – wyszukiwanie, instalacja, dezinstalacja; zabezpieczenia, konserwacja, reset; wykorzystanie Sztucznej Inteligencji; bezpieczne korzystanie z nowoczesnych technologii – bezpieczeństwo w sieci.

>>> PODSTAWY OBSŁUGI LAPTOPA / KOMPUTERA <<<

W programie kursu: włączanie/wyłączanie komputera, posługiwanie się myszką i klawiaturą; czym jest Windows i jego okienka; przeglądanie Internetu (ciekawe, praktyczne i pożyteczne miejsca w sieci), wyszukiwanie informacji (także wyszukiwanie głosowe); pisanie na komputerze; założenie skrzynki mailowej, logowanie i wylogowanie się; wysyłanie i odbieranie poczty; bezpieczne korzystanie z nowoczesnych technologii – bezpieczeństwo w sieci.

>>> FOTOGRAFIA SMARTFONEM <<<

W programie kursu: wstęp – o fotografii, fotografii cyfrowej i fotografowaniu smartfonem; smartfon jako aparat cyfrowy – jak się nim posługiwać, najlepsze ustawienia; kadrowanie oraz wybór obiektywu; jak tworzyć ostre fotografie; ekspozycja – jak panować nad jasnością zdjęć; selfie – idealny autoportret; zdjęcia seryjne; tryb portretowy; edycja zdjęć na smartfonie, wykorzystanie SI; udostępnianie zdjęć; przygotowanie do wystawy – wybór najlepszej fotografii, edycja.

>>> FILMOWANIE I MONTAŻ FILMÓW SMARTFONEM <<<

W programie kursu: wstęp – o filmowaniu, video i filmowaniu smartfonem; smartfon jako kamera cyfrowa – jak się nim posługiwać, najlepsze ustawienia; kadrowanie oraz wybór obiektywu; ostrość w filmie; ekspozycja – jak panować nad jasnością filmów; edycja i montaż filmów w aplikacji Cap Cut – tworzenie nowego projektu, dodawanie ujęć filmowych i fotografii, przycinanie, przejścia, efekty, dodawanie napisów i muzyki, wykorzystanie SI; udostępnianie filmów – za pomocą komunikatorów, w social mediach, na You Tube; podsumowanie kursu – przygotowanie filmu.

>>> NOWOCZESNA KOMUNIKACJA, INTERNET I MEDIA <<<

W programie kursu: komunikatory (Whatsapp, Messenger, Skype, Telegram – wysyłanie / odbieranie wiadomości, rozmowy audio i wideo, wysyłanie załączników – udostępnianie); media społecznościowe (Facebook, Tweetter, Instagram – lajki, posty, tweety, komentarze); usługi Google (wyszukiwarka, konto Google, Gmail, zdjęcia Google, Google Maps, Google Drive, Google Documents, tłumacz, kalendarz); Sztuczna Inteligencja – czym jest, zastosowanie dla seniora; bezpieczne korzystanie z nowoczesnych technologii – bezpieczeństwo w sieci.

>>> E-SENIOR <<<

W programie kursu: e-obywatel (Profil Zaufany, podpis profilem zaufanym, e-dowód); e-zdrowie (Internetowe Konto Pacjenta, e-wizyta, e-recepta); e-urząd (załatwianie spraw urzędowych przez Internet); e-zakupy (e-sklepy, portale aukcyjne, wyszukiwanie towarów, porównywanie cen, zakupy, płatności elektroniczne, prawa konsumenckie, bezpieczeństwo); bezpieczne korzystanie z nowoczesnych technologii – bezpieczeństwo w sieci.

>>> PRZEWODNICY PO CYFROWYM ŚWIECIE <<<
Warsztaty przeznaczone są dla kandydatów na liderów cyfrowych w środowiskach seniorskich (m.in. Klubach Seniora, UTW, organizacjach seniorskich), którzy wykorzystają zdobytą wiedzę i umiejętności do pomocy innym seniorom – doraźnej lub bardziej regularnej, w formie kursów prowadzonych w swoich środowiskach.

***

Ogromne tempo postępu technicznego i technologicznego w dziedzinie cyfryzacji życia codziennego, szczególnie zaznaczające się w ostatnich latach, powoduje zwiększenie wykluczenia cyfrowego seniorów. Pojawiają się nowe możliwości ułatwiające życie codzienne (e-zakupy, nowe formy płatności bezgotówkowych, e-zdrowie, e-urzędy, e-Obywatel, komunikatory, smart-sprzęt RTV AGD, Sztuczna Inteligencja), a niektóre sfery życia stają się niedostępne w dotychczasowym kształcie (obsługa klienta różnych usług, dostawców mediów, e-BOK). Wykluczenie cyfrowe nasila niską samoocenę seniorów i zaniżone poczucie ich własnej wartości jako członków społeczeństwa.

Celem projektu jest podniesienie kompetencji cyfrowych Seniorów, kształtowanie postaw sprzyjających wykorzystywaniu nowych technologii w życiu codziennym, edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z technologii teleinformacyjnych i Internetu oraz zwiększenie zaangażowania społecznego.

Projekt dofinansowany w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

Udostępnij
Wyślij
Drukuj
Skip to content